Hurtownia chemiczna - ciekawostki

Hurtownia chemii gospodarczej

Zmywanie ręczne czy w zmywarce – co wybrać?


14.07.2021 08:07

Każdy, kto rozważa zakup zmywarki do swojego domu lub mieszkania zastanawia się, czy jest to opłacalne. Często liczy wtedy koszty zmywania ręcznego i z pomocą sprzętu. Czy taka kalkulacja wystarczy do podjęcia decyzji?

Koszty zmywania – woda i prąd.

Zarówno zmywanie naczyń samodzielnie, jak i w zmywarce wymaga zużycia wody. Wielkość tego zużycia w przypadku mycia ręcznego może być bardzo różna w zależności od naszych nawyków w tej kwestii. Niektórzy wykorzystają 10 litrów wody (5 litrów na mycie i 5 na płukanie), a inni będą zmywać pod bieżącą wodą zużywając jej nawet cztery razy więcej. Zmywarka w zależności od modelu i cyklu mycia zużywa zwykle zaledwie kilka litrów. Mimo oszczędności na ilości zużytej wody, zmywarka pobiera także energię elektryczną, która również jest kosztowna. W zamian jednak korzysta z zimnej wody, podczas gdy zmywając ręcznie zwykle używamy wody ciepłej. Podsumowując szacując koszty obu rozwiązań musimy wziąć pod uwagę duże zużycie ciepłej wody lub małe zużycie zimnej oraz koszt energii elektrycznej. Wynik takiej kalkulacji może okazać się różny w zależności od naszych metod zmywania ręcznego oraz cen mediów.

Płyn czy tabletki – jakiej chemii potrzebujemy?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na używanie zmywarki czy pozostaniemy przy tradycyjnej metodzie czyszczenia naczyń, będziemy potrzebować do tego środków chemicznych. W przypadku zmywania tradycyjnego, niezbędny jest przeznaczony do tego celu płyn. Na rynku dostępnych jest wiele marek tego typu środków. Różnią się one wydajnością, zapachem i oczywiście ceną. W przypadku zmywania ręcznego koszty środków czystości to prawie wyłącznie cena tego detergentu. Jeśli chodzi o chemię używaną do zmywania w zmywarce, tych środków jest więcej. Podstawą jest kostka zawierająca środek czyszczący. Wśród nich znaleźć możemy produkty wyłącznie myjące, ale także wzbogacone o środek zmiękczający wodę czy nabłyszczacz. Ostatnio na półkach sklepów pojawiły się detergenty do zmywarek w postaci żelowych kapsułek. Jeżeli jednak wybierzemy środek wyłącznie o właściwościach myjących, musimy liczyć się z dokupieniem osobnego preparatu zmiękczającego, tzw. soli oraz środka nabłyszczającego. Bez ich zastosowania, efekt mycia naczyń w zmywarce może nie być satysfakcjonujący. Koszt środków czystości potrzebnych do jednego zmywania mechanicznego może więc okazać się dużo wyższy niż w przypadku tradycyjnej metody.

Użytkowanie zmywarki – ukryty koszt.

Kalkulując opłacalność zainwestowania w zmywarkę bardzo często zapominamy o jednym z najbardziej znaczących kosztów. Mowa tutaj o cenie samego urządzenia. W zależności od modelu, funkcji czy marki, ceny zmywarek są bardzo różne. Faktem jest jednak, że jest to duży wydatek, którego często nie bierzemy pod uwagę licząc koszty zmywania. Problemem może być także oszacowanie, ile czasu urządzenie będzie nam służyło. Jeden egzemplarz może służyć dziesięć lat, a inny popsuje się po dwóch. Koszt ewentualnej naprawy sprzętu także może być wysoki czyniąc zmywanie z jego pomocą jeszcze mniej opłacalnym. Nie należy więc zapominać o uwzględnieniu wartości zmywarki w kalkulacji jej użytkowania, nawet wówczas, gdy kupujemy ją na raty.

Największa zaleta zmywarki – oszczędność czasu.

Wielu użytkowników sprzętu zmywającego jako największą jego zaletę wymienia zaoszczędzony czas. Mimo, iż czasami zachodzi potrzeba wstępnego spłukania brudnych naczyń przed umieszczeniem ich w urządzeniu, to czas, którego nie musimy spędzać przy zlewie jest bezcenny. W czasie, gdy zmywarka wykonuje za nas żmudną i niezbyt lubianą czynność, my możemy pójść na spacer, spędzić czas z rodziną lub chociażby obejrzeć telewizję. Jest to również bardzo wygodne. Zwalnia nas z przykrego obowiązku ręcznego zmywania, którego większość z nas nie lubi.

Zmywarka czy zmywanie ręczne – co wybrać?

Decyzja dotycząca zakupu zmywarki jest czasami trudna. Podejmując ją należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim należy oszacować koszty obu rozwiązań. W dalszej kolejności trzeba zastanowić się jakie korzyści z nich płyną; jak bardzo istotna jest dla nas oszczędność czasu czy wygoda. Nie zapominajmy także o miejscu w kuchni i odpowiednich przyłączach, które są niezbędne do zamontowania urządzenia. Po tak wnikliwej analizie możemy samodzielnie podjąć tę trudną decyzję.


Zapraszamy
do współpracy
Dane kontaktowe
Sprawdzone marki