Hurtownia chemiczna - ciekawostki

Hurtownia chemii gospodarczej

Tabletki do zmywarek – Które są najlepsze?


22.12.2021 12:12

Rynek środków czystości jest bardzo zróżnicowany. Każdy ma czasami wątpliwości, czy chemia gospodarcza, jakiej używa jest najlepsza, czy może inny produkt ma lepsze właściwości albo po prostu niższą cenę? Takie rozterki z pewnością miewają użytkownicy zmywarek do naczyń. Jaki detergent jest najlepszy? Czy wybrać proszek, płyn czy tabletki? Czy lepiej używać zwykłych tabletek czy wielofunkcyjnych? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Rodzaje tabletek do zmywarek

Dostępne na rynku tabletki do zmywarek możemy podzielić na dwie główne grupy: jedno- i wielofunkcyjne. Preparaty jednofunkcyjne, których zadaniem jest tylko mycie są coraz rzadziej wybierane. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się tabletki 3w1, które poza środkiem myjącym zawierają sól zmiękczającą wodę oraz nabłyszczacz. W ostatnich latach pojawiły się z kolei tabletki typu All-in-one, które myją skutecznie, a przy okazji chronią szkło i stal przed kamieniem i rdzą. Standardowo spełniają one następujące funkcje:

 • mycie i nabłyszczanie naczyń,
 • odkażanie naczyń,
 • zapobieganie powstawaniu smug,
 • zmiękczanie wody,
 • ochrona zmywarki przed zanieczyszczeniami i rdzą,
 • zwalczanie nieprzyjemnych zapachów.

Jako odrębny rodzaj tabletek możemy wyróżnić zyskujące coraz większą popularność tabletki ekologiczne. W ich składzie nie znajdziemy fosforanów ani chloru, są więc polecane osobom wrażliwym, z alergiami. Ich zaletą jest także zdecydowanie mniejsze zanieczyszczenie wód. Mimo mniejszej skuteczności w domywaniu naczyń, mają one coraz większą grupę zwolenników.

Skład tabletek do zmywarki

Skuteczność i funkcjonalność produktów przeznaczonych do zmywarek w dużej mierze zależy od ich składu chemicznego. Większość tabletek wielofunkcyjnych zawiera następujące związki:

 • alkaiczne środki myjące, które zmiękczają wodę, dzięki czemu na naczyniach nie zostają smugi;
 • fosforany odpowiedzialne za mycie i czyszczenie;
 • środki powierzchniowo czynne, ułatwiające równomierne rozprowadzenie wody na wszystkich naczyniach;
 • inhibitor korozji, którego zadaniem jest chronić zmywarkę przed rdzą;
 • związki chloru wykazujące właściwości odkażające i wybielające;
 • substancje zapachowe niwelujące przykre zapachy.

Ponieważ tabletki zawierają stosunkowo agresywne środki chemiczne, warto wybierać te, które są opakowane w rozpuszczalną w wodzie folię. Dzięki niej nasza delikatna skóra nie ulegnie podrażnieniom w wyniku kontaktu z tabletką. Należy również pamiętać, aby przechowywać te środki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Jak używać tabletek do zmywarek?

To, jak używać tabletek do zmywarki zwykle opisuje instrukcja obsługi konkretnego urządzenia. Zazwyczaj wystarczy umieścić wybraną przez nas tabletkę w suchym dozowniku umieszczonym po wewnętrznej stronie drzwiczek zmywarki. Niektórzy producenci dopuszczają położenie jej na dnie urządzenia w przypadku zastosowania krótkich cyklów zmywania. Takie postępowanie w połączeniu z silnymi tabletkami może jednak być niewskazane, zwaszcza w sytuacji, gdy w zmywarce znajduje się mało naczyń lub temperatura wody jest niska. Używanie zbyt dużej ilości detergentu może niekorzystnie wpłynąć na kondycję urządzenia, a nawet je uszkodzić.

Co zamiast tabletek?

Tabletki do zmywarek są na tyle popularne, że nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie są one jedynym rozwiązaniem. Zamiast nich możemy zastosować detergent w postaci proszku lub płynu. Jest to jednak dużo mniej wygodne rozwiązanie. Przede wszystkim musimy za każdym razem odmierzać jego odpowiednią ilość. Poza tym musimy dokupić sól zmiękczającą wodę oraz środek nabłyszczający, co znacząco zmniejsza przewagę tych środków nad tabletkami w kwestii ceny. Dlatego bardzo często zwycięża wygoda i kupujemy najłatwiejsze w dozowaniu detergenty w postaci tabletek wielofunkcyjnych. W przypadku delikatnych naczyń i krótkich programów można zastosować również żel do zmywarek. Jest on łagodniejszy od tabletek, dlatego nie sprawdzi się w przypadku mocno zabrudzonych naczyń. Alternatywą dla gotowych detergentów mogą być wykonane własnoręcznie tabletki. Są stosunkowo tanie i bardziej ekologiczne, nie zawierają bowiem boraksu czyli soli.

Jakie tabletki do zmywarki wybrać?

Dokonując wyboru detergentu używanego w zmywarce można sugerować się zaleceniami producenta urządzenia. Zwykle producenci zmywarek proponują środki konkretnej firmy. Jeżeli jednak chcemy spróbować innych rozwiązań, najlepiej będzie wybrać konkretny środek lub środki na zasadzie prób i błędów. Niektórzy użytkownicy będą zadowoleni z efektu, jaki dają tabletki all-in-one, a innych zadowoli kilka osobnych produktów różnych firm. Wybór zależy więc od indywidualnych potrzeb i preferencji konsumentów.


Zapraszamy
do współpracy
Dane kontaktowe
Sprawdzone marki